Jak ważna jest dla każdego z nas umiejętność odpuszczania? Jak wiele dobrego może przynieść „wrzucenie na luz”? O tym dowiecie się z książki Damona Zahariadesa „Wrzuć na luz”, którą już teraz Wam serdecznie polecam.
Nie jest łatwo odpuścić, przejść do porządku dziennego nad czymś, co wzbudza w nas silne emocje. Nikt też nie obiecuje, że nauczysz się tego w kilka minut. Gdybyśmy mieli od urodzenia taką umiejętność, książki takie jak ta nie byłyby nam potrzebne.
„Dopóki trzymamy się własnych wartości, nie musimy się przejmować zdaniem innych.”
Potrafisz to zrobić? Potrafisz nie przyjmować do siebie tego, co inni o Tobie mówią? Ja przez długie lata tego nie umiałam zrobić. Pamiętam bezsenne noce, kiedy rozmyślałam o tym, co ktoś o mnie powiedział, jak mnie ktoś określił, zdefiniował, ocenił mój wygląd, moje słowa, moje decyzje, postępowanie. Dziś już wiem, jak postawić granicę, by czyjeś słowa pozostały jedynie czyimiś słowami. Wiele lat pracowałam nad tym, żeby się nie przejmować innymi, żeby inni nie mieli takiego wpływu na mnie, żeby nie czuć się winnym tego, co ktoś powiedział. To dla mnie było wrzuceniem na luz. Nie rozpamiętuję już tego, co ktoś inny zrobi czy powie, bo mnie to nie dotyczy.
Wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy selfcare, czyli dbaniem o własne dobro, a byciem narcyzem. To przecież dwie różne kwestie. Narcyz żeruje na uczuciach innych osób, manipuluje, prowadzi nieustanny szantaż emocjonalny. Osoba dbająca o siebie i własny komfort psychiczny, umie postawić granice i nie robi dla innych czegoś kosztem siebie samego. To się nazywa zdrowe podejście: najpierw ja, a później cała reszta.
„Ciągłe próby uszczęśliwiania wszystkich dookoła prowadzą jedynie do cierpienia. Tracimy siebie na rzecz cudzych priorytetów. Tak dużo czasu poświęcamy, zaspokajając potrzeby i żądania innych, że nie zostaje go nam na własne.”
Od pewnego czasu cierpię na niedosyt czasu, czyli za dużo rzeczy do zrobienia, a doba wciąż ma tylko 24 godziny. Zastanawiałam się nad tym, jak to wszystko ze sobą pogodzić, żeby z niczego nie rezygnować, wypełniać swoje obowiązki i jeszcze coś uszczknąć na przyjemności i hobby. Nie jest to łatwe, nie poradziłam sobie z tym sama. Po prostu każdego niemal dnia z czegoś rezygnowałam, bo zwyczajnie brakowało mi czasu. W tej książce znalazłam rozwiązanie.
Autor w jednym z rozdziałów wskazuje na to, że większość z nas ma tendencję do brania na siebie zbyt wielu obowiązków. Nie potrafimy odmawiać, nie potrafimy rozdzielać prac domowych, wszystko robimy same. Dlaczego?
„Nie musimy jednak angażować się w zadania i role o niższym priorytecie. Możemy zacząć częściej odmawiać. Możemy kształtować własne życie z poszanowaniem priorytetowych obowiązków, zostawiając sobie przy tym wystarczająco dużo czasu, by zadbać o zdrowie emocjonalne.”
I w tym właśnie rozdziale autor rozkłada na czynniki pierwsze obowiązki, które większość z nas posiada, jak np. pójście do pracy, gotowanie, sprzątanie, toaleta, czas z rodziną. Określa, ile czasu każda czynność zajmuje i wskazuje, ile jeszcze czasu zostaje na zagospodarowanie. W końcu już wiem, jak zaplanować każdy swój dzień. To było takie proste!
Ciężko jest przebaczyć drugiej osobie. Żal, złość, gorycz potrafią zatruć życie, wywołać choroby. Nie umiemy przebaczać innym, nie umiemy przebaczać też sobie. Dlaczego? Wymagamy od siebie tak wiele, wysoko stawiamy poprzeczkę, a każde niedociągnięcie surowo potępiamy.
„Sobie także niełatwo przebaczyć. Niechętnie sobie odpuszczamy ze względu na żywioną w głębi serca wiarę, że musimy być doskonali. Wyznaczamy sobie niedorzecznie wysokie standardy. Nie dajemy sobie swobody popełniania błędów. Samoprzebaczenie postrzegamy jako słabość, więc go sobie odmawiamy.”
W książce tej znajdziecie dużo ćwiczeń, które pomagają uporać się z rzeczami wartymi odpuszczenia. Wrzucenie na luz nie oznacza, że przestaje nam zależeć. Wręcz przeciwnie, wrzucenie na luz oznacza, że dbamy o własny komfort emocjonalny i zależy nam na własnym dobrym samopoczuciu. Czego sobie i Wam życzę!
Informacje o książce:
Tytuł: Wrzuć na luz
Autor: Damon Zahariades
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 171
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz